3 min čítania

Ako efektívne pracovať z domu

Aj vy ste sa momentálne ocitli v situácii, kedy musíte pracovať z domu? Občas je takáto zmena fajn, no nie? Netreba však zabúdať na to, že ste stále zamestnaný a mali by ste podávať rovnaký výkon ako v kancelárii.

My vám poradíme, ako ostať efektívny a produktívny aj počas home officu. A verte, že to nie je vôbec ťažké. 🙂

Dodržujte pracovný čas a vytvorte si denný plán

Jednou z najdôležitejších vecí pri práci doma je denný plán. Ak vám ho nevytvoril zamestnávateľ, vytvorte si svoj vlastný tak, aby ste si vyplnili svoj regulérny pracovný čas. Ak vás čakajú ťažké tasky, začnite s nimi hneď ráno a neskôr sa vám určite uľaví. 🙂

Nezabudnite myslieť aj na tieto dôležité faktory:

  • Kedy vás šéf potrebuje po ruke
  • Komunikácia s kolegami a zákazníkmi
  • Čas dňa, kedy ste najviac produktívny

Vytvorte si rannú rutinu

Rozhodnutie kedy začnete pracovať je jedna vec, čo tomu bude predchádzať je druhá. Nie je dobré nastaviť si budík 10 minút pred začiatkom práce, vyskočiť z postele a začať pracovať s ešte zalepenými očami.

Vytvorte si rannú rutinu, ktorá vám spríjemní čas a nakopne pred prácou. Naraňajkujte sa, vypite si šálok kávy alebo zabehajte, je to len na vás.

Oblečte sa ako do práce

Aj keď sa nebudete stretávať s ľuďmi, je dôležité obliecť sa tak, ako by ste to spravili v bežný pracovný deň. Vaše oblečenie môže mať veľký vplyv na efektivitu. Pyžamo, trenky a oversize tričko je síce pohodlné no môžete sa v ňom cítiť unavene a bez motivácie.

Spravte si doma “kanceláriu”

Keď začínate s prácou z domu, určite vás láka pracovať na sedačke, v pohodlnom kresle alebo z postele. To však môže mať veľký dopad na vašu produktivitu. Ak máte tú možnosť, vyhraďte si doma jednu miestnosť, v ktorej si spravíte svoj vlastný home office. Váš mozog si časom toto miesto spojí s prácou a nie oddychom.

Urobte si prestávky

Tak ako aj v práci, naplánujte si prestávky aj doma. Pár prestávok a pauza na obed vám určite prospeje. Uvoľnite sa, oddýchnite si od akejkoľvek práce a nabite energiu.

Choďte von

Keďže neabsolvujete každonennú cestu do práce, je dôležité pozrieť sa počas home officu aj za dvere svojho domova. Hlavne v zimných mesiacoch, kedy je ráno a po práci tma.

Ukrojte si teda chvíľku napr. z obedovej pauzy a spravte si krátku prechádzku. Vyvetráte si tak hlavu a načerpáte silu na celý deň.

Komunikujte

Sme ľudia a kontakt potrebujeme, preto nezabúdajte na komunikáciu. Dohodnite si pravidelné telefonáty/video hovory s vašimi kolegami. Porozprávajte sa o tom, čo máte nové, kto na čom robí a čo je potrebné spraviť, aby ste mali prehľad.

Ukončite pracovný deň rutinou

Tak, ako by ste mali začať deň rutinou, tak aj skončiť. Vytvorte si návyk, ktorý bude signalizovať koniec pracovnej doby. Či už pôjde o vypnutie PC, prechádzku so psom, cvičenie alebo vypočutie svojho obľúbeného podcastu. Je len na vás, čo si vyberiete. Robte to však pravidelne.

Veríme, že vám náš článok pomohol a bude sa vám z domu pracovať lepšie. Ak máte ešte nejaké dobré tipy, budeme radi ak sa o ne s nami podelíte v komentári. 🙂

Prihlás sa na odber nášho know-how

Dostávaj naše dobré aj zlé skúsenosti, case studies projektov a aktuality, ktoré dokážu ovplyvniť aj tvoj biznis! Všetko samozrejme zadarmíčko. Teda za tvoj e-mail 🙂
[mc4wp_form id=”14022″]

Komentáre
Zdieľať
Mikuláš Oravec

Zanechajte komentár