Scroll Top
Vajanského nábrežie 5

10 pripravovaných nástrojov, ktoré dizajnérom zmenia život

V rámci každoročnej konferencie kreativity Adobe MAX sa stretávame so vždy veľmi očakávanou sekciou Sneaks. Zamestnanci Adobe tu prezentujú nové a väčšinou dychberúce technológie, na ktorých sa v rámci Adobe vývoja pracuje. Veľa z týchto vychytávok sa nakoniec stane reálnymi funkciami v ich populárnych programoch ako Photoshop, Illustrator, After Effects, Premiere Pro či ostatných.

Dnes som pre vás zo sekcie Sneaks vybral 10 pripravovaných nástrojov od Adobe, z ktorých mi naozaj padla sánka.

10. Project About Face (Adobe MAX 2019)

Vďaka tomuto nástroju jednoducho zistíte, či je hashtag #nofilter pod selfíčkom vašej kamarátky naozaj pravdivý alebo sa predsa len pár brád na tvári ubralo vo Photoshope. AboutFace totiž dokáže zanalyzovať fotografiu tváre a zhodnotiť pravdepodobnosť jej manipulácie. Tiež vám ukáže tepelné mapy na miestach na tvári, v ktorých je najvyššia pravdepodobnosť, že boli upravované. Čo je ešte zaujímavejšie, takto upravenú fotografiu dokáže vrátiť do pôvodného stavu pred úpravou.

Nočná mora pre Instagram modelky? Uvidíme, ako sa vývoj tohto nástroja ešte posunie.

9. Loop Welder (Adobe MAX 2016)

Ďalší nástroj s pracovným názvom LoopWelder by potešil hlavne tých, ktorí sa zaoberajú tvorbou video obsahu napríklad na sociálne siete. LoopWelder totiž dokáže vytvárať dokonalé video slučky bez nepríjemných trhaní pri opätovnom prehratí.

Jeho ďalšia a podľa mňa ešte užitočnejšia funkcia dokáže video predĺžiť. Funguje to tak, že ho najprv zanalyzuje a vyhľadá najvhodnejšie časti, ktoré by mohli byť použité v slučke. Následne k videu tieto slučky pridá a reorganizuje tak, že si ani nevšimnete, že väčšinu 2 minútového videa tvoria opakované zábery pôvodného 10 sekundového klipu.

8. Sky Replace (Adobe MAX 2016)

Fotografie s preexponovanou oblohou sú bežným problémom, ale jej nahradenie vo Photoshope býva časovo celkom náročný proces. SkyReplace dokáže oblohu automaticky rozpoznať a nahradiť ju oblohou z iného obrázku, ktorý si vyberiete. Navyše následne farebne upraví zbytok fotografie, aby konečný výsledok vyzeral prirodzene.

Nástroj disponuje aj funkciou „Automatic Sky Replacement”, ktorá vám ušetrí čas s hľadaním fotografie s vhodnou oblohou. Jediným klikom pre vás vytvorí viacero variánt oblohy, z ktorých si už len vyberiete tú, ktorá vášmu oku lahodí najviac. Super však?

7. Project Glowstick (Adobe MAX 2019)

ProjectGlowstick je nástroj, ktorý (dúfajme) prinesie do programu Illustrator veľmi realisticky vyzerajúcu prácu so svetlom. Takéto niečo sme doteraz poznali väčšinou z programov na manipuláciu s 3D objektmi.

Ako vyplýva aj s názvu, Glowstick vám dáva napríklad možnosť vytvoriť z ľubovolného vektorového objektu zdroj svetla alebo určiť, ktoré objekty majú vrhať tieň. Tieto objekty na seba navzájom vplývaju a celkový výsledok vyzerá naozaj perfektne.

6. Moving Stills (Adobe MAX 2018)

Máte super fotografiu no chceli by ste ju ešte oživiť tým, že z nej spravíte video, ktoré má aj hĺbku? S MovingStills vám stačí jeden klik a krásny Parallax efekt je na svete. Na výber máte z viacerých pohybov kamery, ktoré vám nástroj ponúkne, prípadne si môžete pár klikmi nastaviť vlastný.

V kombinácii s technológiou na vytváranie Cinemagrafov z fotografií (napr. rozpohybovanie vody alebo vetra vo vlasoch) by mohol vzniknúť naozaj revolučný nástroj, vďaka ktorému premeníte fotografiu na plnohodnotné video.

5. Scene Stitch (Adobe MAX 2017)

Pokročilí používatelia Photoshopu určite poznajú nástroj Content-Aware Fill, vďaka ktorému si označíte nežiadúci objekt alebo časť fotografie, Photoshop celú fotografiu zanalyzuje a nahradí túto oblasť pixelmi z iných častí obrázku. Nástroj však má svoje obmedzenia a preto výsledok nie je vždy taký, aký by sme si predstavovali. No a SceneStitch je v podstate taký Content-Aware Fill na stereoidoch.

SceneStitch pomocou umelej inteligencie vyhľadá vyhovujúce časti fotografií z fotobanky a ponúkne vám na výber rovno niekoľko variánt, ktorými môžete neželanú oblasť obrázka vyplniť. Takýmto spôsobom môžete dokonca celý obrázok pretvoriť do úplne unikátnej kompozície. Presvedčte sa vo videu nižšie.

4. Light Right (Adobe MAX 2019)

To, čo dokáže tento nástroj je niečo, čo by mnohí z nás považovali za nemožné.

LightRight pracuje s umelou inteligenciou Adobe Sensei. Na základe jednej alebo viacerých fotografií či videa toho istého subjektu vytvorí 3D mapu danej scény. Potom zanalyzuje osvetlenie, ktoré sa v scéne nachádza a nakoniec vám umožní meniť polohu zdroja svetla na vybranej fotografii podľa vašich predstáv. Neuveriteľné.

3. Stylit (Adobe MAX 2016)

Tento program pracuje v súvislosti s 3D modelmi a dáva nám možnosť preniesť akýkoľvek umelecký štýl z tradičného kreatívneho média na papieri (kresba farbičkami, maľba, plastelína) na 3D scénu, ktorú si vyberieme. To všetko dokonca v reálnom čase. A najlepšie nakoniec – celá táto technika sa dá použiť aj pri animácii. Proste WOW. Pustite si video nižšie a uvidíte sami.

2. Fantastic Fold (Adobe MAX 2019)

FantasticFold je adeptom byť najrevolučnejším nástrojom pre dizajnérov balení produktov.

Dokáže sám zanalyzovať výsekové značky balenia, na ktorom dizajnér pracuje a automaticky simulovať jeho poskladanie v 3D priestore. Tak isto dáva možnosť intuitívne umiestňovať grafiku priamo na 3D objekt s tým, že jej rozloženie sa premietne aj na samotnej 2D šablóne. To dizajnérovi výrazne uľahčí plánovanie toho, čo kam umiestniť, aby nakoniec celá potlač do seba pekne zapadala.

1. Fontphoria (Adobe MAX 2018)

Fontphoria mi pripadá až tak zázračná, že sa až bojím či je jej vývoj do plnohodnotnej verzie vôbec reálny.

Ak patríte medzi dizajnérov, určite ste sa niekedy dostali do situácie, že ste niekde videli super font, ktorý by ste radi použili vo svojom projekte, no netušíte, kde ho vziať. S týmto nástrojom vám stačí fotografia pár písmen daného fontu, na základe ktorých vám Fontphoria automaticky vygeneruje všetky ostatné znaky, ktoré môžete ihneď použivať. Nestačí? Tak to je iba zlomok toho, čo Fontphoria dokáže. Nechajte sa ohúriť všetkými funkciami vo videu nižšie.

Adobe MAX 2020 je tu už o pár mesiacov, a tak môžeme dúfať že sa dočkáme oficiálneho zaradenia niektorého z týchto nástrojov do Adobe portfólia. Ktorý z nich sa najviac páči vám? Napíšte nám do komentára pod článkom alebo na Facebooku. 😉

Zanechať komentár