Chcete zistiť, ako funguje počítačová grafika či lepšie pochopiť prácu svojho kreatívneho zamestnanca? Buďte bez obáv. Vniknúť do grafického sveta nie je vôbec taká drina, ako sa zdá.
Ak si myslíte že grafický softvér je drahá záležitosť, nezúfajte. Existuje veľa spoločností, ktoré vám ponúkajú svoj grafický program free. V tomto smere jednoznačne odporúčam Gimp, v ktorom sa dá zvládnuť väčšina bežných grafických úkonov a dokáže slúžiť ako plnohodnotný program na grafiku. Pozriete si pár základných tutoriálov a za krátko budete mať predstavu o tom, ako celá táto záhadná vec zvaná grafika funguje. To všetko bez minutia jediného centu.
RASTROVá GRAFIKA
Rastrová grafika je tvorená pixelmi. Sú to tie malé štvorčeky vďaka ktorým vidíte doslova hocičo čo sa odohráva na displeji vášho monitoru či telefónu.
Ak by ste si poriadne priblížili na akýkoľvek rastrový obrázok, dokážete vidieť jednotlivé farebné štvorčeky, z ktorých sa obrázok skladá.
Určite si pamätáte staré videohry, kde boli postavičky iba podivné kostrbaté kôpky farieb. Tieto hry mali veľkosť iba pár megabajtov, čo je asi toľko, koľko má dnes jedna kvalitnejšia fotografia. Princíp je ale v konečnom dôsledku taký istý.
Rastrová grafika sa využíva pri úprave fotografií, kreslení na grafickom tablete, pri tvorbe rôznych umeleckých efektov, či tvorbe bannerov a webov. Využití má však oveľa viac.
VEKTOROVá GRAFIKA
Vektorová grafika funguje na matematických algoritmoch, ktoré určujú vlastnosti objektov v našom “obrázku”.
Vďaka tomuto systému vieme vytvoriť napríklad štvorec, ktorého veľkosť, pozícia či rotácia je určená polohou jeho štyroch rohových bodov. Všetky objekty vo vektorovej grafike sú tiež tvorené takýmito bodmi, ktoré definujú ich tvar.
Všetky vzťahy medzi nimi sú čisto matematické. Preto nemá vektorová grafika v podstate žiadne obmedzenie pri zmene veľkosti a ostane ostrá bez ohľadu na to, ako veľmi ju zväčšíme.
Napríklad pri logo dizajne, flat dizajne, či návrhu rôznych ikoniek a ilustrácií sa využíva práve vektorová grafika.
Tak ako maliar ma rád usporiadané všetky štetce a namiešané farby, aby mohol dať priestor čisto svojmu umeleckému prejavu, tak aj digitálnemu grafikovi sa najlepšie pracuje v prostredí, ktoré dokáže šikovne ovládať a s ľahkosťou upravovať podľa svojich potrieb.
Predsa len v kódových riadkoch grafických softvérov dnešnej doby je viac matematiky a algoritmov, ako umenia. Všetky tieto čísla prevedené do prehľadných panelov a nástrojov zabrali veľmi veľa prace, a preto sa nemôžme čudovať, že takýto produkt má svoju cenu.
Všetko však záleží od jednotlivého človeka a každý má svoje vlastné preferencie. Preto vám väčšina spoločností ponúkajúcich grafický softvér dá možnosť zdarma si stiahnuť a vyskúšať daný program a jeho funkcie na dobu pár dní.
ADOBE
Spoločnosť Adobe je už dlhoročne najpoprednejším dodávaťelom profesionálneho grafického, video editing ale aj sound editing softvéru.
Od vydania služby Adobe Creative Cloud máte možnosť zakúpiť potrebný software na báze mesačného predplatného. V ponuke nájdete však aj balíček, ktorý vám umožnuje používať kompletnú paletu produktov od Adobe za zvýhodnenú cenu.
Ich najznámejší rastrový program na grafiku je slávny Photoshop. Vektorová grafika sa naopak šikovne robí v programe Illustrator.
Aktuálnu ponuku nájdete TU
SKETCH
Exkluzívny program na grafiku má aj systém Mac OS. Tak ako je už v sýstéme Mac zvykom, Sketch ponúka naozaj prehľadné a intuitívne užívateľské rozhranie.
Podobne ako Adobe Illustrator, aj Sketch je určený primárne na tvorbu vektorovej grafiky.
Sketch funguje na systéme ročne predplatených updatov. Pri prvej platbe tak získate kompletný softvér s odberom updatov na rok dopredu. Pokiaľ sa však rozhodnete odber zrušiť, zadarmo môžte naďalej používať vašu poslednú verziu Sketchu, a to doživotne.
Aktuálnu ponuku nájdete TU
AFFINITY
Tento nováčik medzi “monopolnou” konkurenciou je na trhu od roku 2014 a priniesol príjemnú alternatívu v oblasti grafického softvéru. V ponuke nájdete dva programy – Affinity Photo a Affinity Designer. Oba sú plnohodnotným konkurentom rastrovému Photoshopu a vektorovému Illustratoru.
Odber funguje na podobnom systéme ako mala spoločnosť Adobe, pred vydaním Creative Cloudu, a teda jednorázovou kúpou programu, s príplatkom za upgrade v prípade vydania ďaľšej major verzie.
Aktuálnu ponuku nájdete TU
Tieto informácie vám však poslúžia ako oporný bod do budúcnosti. Ak chcete vedieť, ako začať s grafikou, na úvod vám istotne postačí ako program na grafiku neplatený Gimp a nespočetné množstvo video tutoriálov, ktoré nájdete na Youtube. Tie vám väčšinou poradia v každom probléme, s ktorým sa stretnete a postupne vás naučia čo ako funguje.
Väčšinou je náplňou práce grafika vytvoriť obsah, ktorý spĺňa zadané kritériá klienta a slúži na sprostredkovanie nejakej informácie, čo najviac oku i mysli lahodiacim spôsobom.
Počítačová grafika v tomto ponímaní má svoje pravidlá, ktoré si treba s daným klientom dopredu podrobne určiť, aby sme mali istotu, že splní účel za akým bola vytvorená. Vychádza z DNA konkrétneho klienta a je tvorená so zámerom osloviť toho koncového spotrebiteľa, ktorý má o náš produkt alebo službu záujem.
STO ľUDí, STO CHUTí
Klient a kreatívny tím má však veľa krát na vec naozaj rozdielne pohľady. Farby musia byť veselšie, logo musí biť do očí, dajme ho na stred, nezdá sa vám to byť na krivo? A verím že pripomienky tohto typu sú ešte z tých jednoduchších.
Z vlastnej skúsenosti som presvedčený, že keby bolo celé grafické spracovanie na samotnom klientovi, vyzeralo by to ako príloha k reťazovému e-mailu z roku 2003. Veď viete, také tie s nezdravým množstvom trblietok, kvetín alebo anjelikov.
Rozdiel je v tom, že klient je v tom fakt dobrý, teda v tom, v čom podniká. Naozaj, good job!
Zameranie počítačového grafika je pravdepodobne počítačová grafika, a teda je celkom vysoká šanca, že v tomto smere bude mať viac skúseností ako klient (nie je pravidlom). Preto prosím, berte ohľad aj na tento faktor. Budete mať menej starostí vy, a pravdepodobne aj váš grafik.
PS: Nezabúdajte. Články typu “počítačová grafika pre začiatočníkov” vás nenaučia vytvoriť super reklamný banner, no dajú vám potrebné tipy na nástroje a pomôcky, ktoré budete v dizajnovom svete potrebovať na to, aby ste to dokázali.