Scroll Top
Vajanského nábrežie 5

5 základných krokov ako vytvoriť animované video

Kedy vznikla prvá animácia?

História animácie siaha až k samotným koreňom ľudstva. Prvým príkladom pokusu o rozpohybovanie statického obrazu sa považujú maľby maľované pračlovekom na stenách jaskýň. Už tu majú zvieratá jednotlivé končatiny znázornené v rôznych polohách. Tvrdí sa, že tieto maľby boli určené pre formu animácie tvorenou blikajúcim svetlom ohňa alebo zapálenou fakľou prechádzajúcou okolo kamennej steny a odhaľujúcou odlišné časti pohybu.

Zaujímavé, však? My ale nechceme maľovať po kamennej stene v jaskyni, ale vytvoriť animované video pre diváka v 21. storočí s mobilom v ruke, namiesto palice. Tak sa poďme spoločne pozrieť, ako na to.

Aké body by mala obsahovať tvorba animovaného videa?

Ak chcete, aby bolo vaše animované video úspešné, mali by ste sa pri jeho tvorbe riadiť týmito bodmi, o ktorých si viac povieme v článku nižšie.

1. Napíšte si scenár
Napíšte si brief, ak chcete mať jasný cieľ a smerovanie vášho videa

Ešte predtým ako začnete písať scenár, mali by ste si napísať krátky brief o vašom videu. To vám pomôže určiť, aký je váš cieľ, publikum, na ktoré budete cieliť a správu, ktorú chcete pomocou videa rozšíriť.

Mali by ste mať jasno:

  • Prečo chcete spraviť toto animované video?
  • Čo musí video dosiahnuť?
  • Aká je vaša cieľová skupina?
  • Akú akciu by mal divák po sledovaní vykonať?
  • Čo je hlavným posolstvom videa?
Premeňte vašu správu alebo posolstvo na jednoduchý príbeh

Akékoľvek animované video, ktoré vytvoríte, bude mať jednu alebo viac základných správ, ktoré chcete oznámiť svojmu publiku. Výzva spočíva v premene tejto správy, alebo posolstva na jednoduchý a krátky príbeh.

Váš príbeh by mal obsahovať tieto prvky:

  • Háčik: Toto je najdôležitejšia časť skriptu. Bude to prvých 8-10 sekúnd pre 1-minútové video. Rozhodne sa, či vaši diváci zostanú alebo pôjdu ďalej. Mali by ste im dať presvedčivý dôvod na to, aby sa chytili na “háčik” a vaše video pozerali ďalej.
  • Jadro: Hlavná časť videa, miesto, kde sa dostane na “mäso” vášho videa. Uistite sa, že jadro bude zaujímavé až po rozuzlenie háčika, aby udržalo diváka pri sledovaní.
  • CTA: Ak váš háčik a jadro boli úspešné, divák sa dostal do poslednej časti vášho videa, ktorou je CTA, čo ich vedie k podniknutiu vami určených krokov.
2. Vyberte si štýl animácie

Existuje veľa typov animovaných videí, ale nie každý štýl môže vyhovovať potrebám vašej firmy.Každý z nich má svoje pre a proti. Jedno vyzerá vtipne, ďalšie môže mať naopak vážny podtón.

Ukážme si najpoužívanejšie typy animovaných videí:

2D animácia

Je to najpoužívanejší typ spracovania animovaného videa. Je vytvorená postupným pohybom ilustrovaných objektov a postáv na scéne.

2D animácia bude vyhovovať B2B a taktiež B2C divákom. Ak vaše publikum vyrástlo pri sledovaní kreslených rozprávok, vaša 2D animácia v nich okamžite vyvolá emocionálny zážitok.

Animovaná infografika

Vaše nudné dáta môžu byť prekonvertované na zaujímavé vďaka animovanej infografike.

Tento typ videa zaujme diváka najmä vďaka veľkému množstvu animovaných grafov, čísel a rebríčkov, ktoré môžu v kombinácii s dobrým vizuálom pôsobiť naozaj zaujímavo.

Typografická animácia

Animovanie videa s použitím typografie je mixom textu a jeho pohybu pre vyjadrenie názoru alebo inej informácie pomocou animácie. Najčastejšie sa využíva v hudobnom priemysle, na vizuálne znázornenie textu piesne v klipe alebo v motivačných videách.

Whiteboard animácia

Tento typ animácie je podobný s tzv. Handcraft animáciou, v ktorej ruky pohybujú ilustráciami. Tu sa ale používajú ruky držiace napríklad fixu a ilustrácie a text postupne vytvárajú. Tento štýl animácie je veľmi obľúbený a často sa používa napríklad v náučných videách.

3. Storyboard

Storyboard hrá dôležitú rolu v každom procese výroby animovaného videa. Dá vám alebo ľuďom, ktorí budú na animácii pracovať predstavu o tom, ako by mala vo finále vyzerať.

Vytvorenie storyboardu vám môže pomôcť aj v tom, aby ste zistili či váš koncept bude fungovať. Dá vám takisto možnosť upravovať vizuál a scenár tak, aby bolo vaše video čo najpôsobivejšie a zaujalo čo najväčšie publikum.

4. Dajte vášmu videu pohyb
DIY

Spravím si to sám! Aj takto sa môžete rozhodnúť pri tvorbe vášho animovaného videa. Na dnešnom trhu existuje množstvo programov, v ktorých sa dajú vytvárať či už úplne jednoduché alebo komplexné animácie. Je to teda najlacnejšia cesta za vytvorením animovaného videa, no väčšina týchto programov je pre bežného používateľa veľmi zložitá a vyžaduje skúsenosti v tomto odbore.

Okrem skúseností však potrebujete aj pevné nervy, pretože žiadny program nie je dokonalý a niekedy nás dokážu pekne vytočiť. Napríklad, keď som na aktuálnom projekte vytvoril animáciu vetra, ktorá nakoniec začala miznúť a nikto nevedel, čo s tým. Trvalo nám asi hodinu vyriešiť tento problém.

Nechajte si video vytvoriť profesionálmi

Ak nemáte čas si animované video vytvárať doma “na kolene”, môžete využiť služby freelancerov, alebo firiem. U nás v Nakaze vám vieme vytvoriť animované video alebo seriál na mieru. Komplexne so scenárom, analýzou cieľovej skupiny, storyboardom a všetkým, čo k tomu patrí. Tieto kroky môžete mať tiež sami predom pripravené a našou jedinou úlohou bude vytvoriť pre vás jedinečnú animáciu, ktorá upúta oko každého diváka.

5. Správny výber zvuku

Mám pre vás ešte posledný a taktiež veľmi dôležitý bod, ktorý sa týka ozvučenia videa. Výber správnej hudby a ostatných zvukov a ruchov do videa je čerešničkou na torte pri ceste k dokonalému animovanému videu.

Hudba a ostatné zvuky

Hudba a zvuky sú rovnako dôležitá súčasť videa ako samotná animácia. Tvoria veľkú časť atmosféry videa, ktorú viete správnym výberom napríklad postupne gradovať od začiatku až po vyvrcholenie a držať tak diváka v napätí. Ak je video určené pre mladších divákov, je dobré použiť hudbu a zvuky im blízke, teda zábavná energická hudba, smiech…

Pri výbere hudby si ale dávajte pozor na práva, preto odporúčam používať royalty-free hudbu, ktorá je zadarmo, alebo si zakúpiť práva na použitie hudby, ktorá sa vám páči.

Rozprávač

Samozrejme, vždy môžete váš pripravený text zobraziť či už titulkami, alebo animovanou typografiou vo videu. Nie je ale nad staré dobré vyrozprávanie príbehu alebo informácií rozprávačom, ktorý bude diváka sprevádzať po celú dobu sledovania videa. Človek si navyše vďaka zapojeniu sluchu aj zraku zároveň dokáže lepšie zapamätať informácie, ktoré mu podáte vo videu.

 

Máte svoju predstavu o perfektnom animovanom videu, ktoré boostne vašu prítomnosť na trhu? Napíšte nám a spolu vyťažíme z vášho nápadu maximum. Nemáte? Príďte k nám na kávu a spoločne to vymyslíme.

Leave a comment