Scroll Top
Vajanského nábrežie 5

Aká by mala byť vaša marketingová stratégia v roku 2019

Na začiatku novembra 2018 som sa spoločne s našim CEO of NAKAZA zúčastnila super akcie Web Summit, ktorý spája ľudí a spoločnosti, ktoré definujú globálny technologický priemysel. Prečo ho spomínam? Pretože detaily z neho Vám načrtnem v tomto článku. Na čo by sa nám v roku 2019 malo oplatiť zamerať a zakomponovať do marketingovej stratégie?  Vypichnem len 4 najdôležitejšie veci a pre lepšiu prehľadnosť ich očíslujem. 

1. Dáta

DDM. Viete, čo znamená táto skratka? V preklade to znamená Data Driven Marketing – v jednoduchosti len dátový marketing. Je to stratégia využívajúca informácie o našich zákazníkoch/klientoch, ktoré sme si sami získali. V podstate celý Web Summit bol o dôležitosti dát, ich zbere a ich využívaní. Prečo je to vlastne také dôležité? 

Personalizácia. Touto stratégiou budujeme a zvyšujeme dôveru a vlastnú základňu dôležitých dát neprevzatých z tretej strany. Tieto dáta nám pomôžu lepšie rozdeliť cieľové skupiny, vytvoriť kreatívy na mieru, lepšie zmerať KPI’s, zvýšiť predaje, efektívnosť, plánovanie, zlepšiť skills a mnoho ďalšieho.

Prognózy budúcich marketingových profesií mi našepkávajú, aby som sa viac venovala analytike a hľadaniu širších významov v dátach. Od budúceho roka sa určite začnem viac venovať multifunkčnosti dát, ich interpretácií a pochopeniu. To odporúčam aj vám všetkým.

2. AI (umelá inteligencia)

Osobne mám strach z umelej inteligencie. Bojím sa jej najmä kvôli napozeraniu si filmov o robotoch a o tom, ako vyhubili ľudstvo a podobne. Samozrejme, pokiaľ bude spolupráca medzi AI a ľudstvom udržiavaná v primeraných líniách, budem spokojná. A myslím, že aj viacero z nás.  Ale len možno… 

AI sa vyvíja.  AI v konečnom dôsledku odvádza perfektnú prácu. Pre väčšinu firiem využívanie AI znamená zefektívňovanie pracovného procesu. Využívame chatbotov, ktorí vedia zodpovedať veľké množstvo našich otázok, vieme ich personalizovať a v budúcnosti sa zdokonalia ešte viac.  AI by mala spolupracovať s ľudským faktorom v rovine, kedy sa ľudia zamerajú na emóciu a AI vykoná ťažšiu technickú prácu. AI podľa mňa nikdy nebude schopné vyprodukovať takú silnú a úprimnú emóciu ako človek. Vyhľadávanie hlasom nám umožňuje presnejšie vyhľadávanie informácií bez vynaloženia akéhokoľvek zložitejšieho fyzického úsilia. Jednoducho oslovíme náš smartfón a nadiktujeme mu to, čo práve hľadáme. Využívanie AI nám umožňuje efektívnejšie a pohodlnejšie multitaskovanie.

 

Inak, ak chcete vidieť skvelí pokrok v AI a robotoch, odporúčam pozrieť si nasledovné video: https://www.youtube.com/watch?v=XReaTqdY0fo

3. referencie alebo influenceri

Každý z nás cez svoje instagramové konto sleduje minimálne 3 influencerov. Títo influenceri nám podstrkujú svoje názory a pretláčajú produkty za ktoré zinkasovali peniaze. Ale sme na to ešte zvedaví? Pri spravovaní sociálnych sietí našich klientov som si všimla zaujímavosť, ktorou je, že ľudí už nezaujíma, čo si o danom produkte myslí influencer, ale skôr ich referencie od “ozajstných” ľudí. Položme si teda otázku – budú pre nás influenceri aj naďalej hodnotným marketingovým nástrojom?

 

Aby ste si nemysleli, že influencerov len hejtujem, tak mám ešte jedno websummitovské odporúčanie pre spoluprácu s influencermi, ktoré sa aj nám, ako marketingovej agentúre osvedčilo. Pre drvivé percento značiek sa oplatí spolupracovať s jedným veľkým influencerom, ktorý bude ich ambasádorom a bude značku prezentovať v čo najlepšom záujme. Oplatí sa investovať doň viac, ako do mikro influencerov. Sranda že? Pretože veľa článkov tvrdí pravý opak.

 
4. Vizuálny marketing

Ako všetci vieme, väčšina ľudí na starom kontinente využíva Instagram. Áno, v dnešnej dobe najviac predáva vizuál. Ľudia si tak dokážu úplne predstaviť váš produkt. Ako sa však mení spotrebiteľské správanie, menia sa aj trendy na sociálnych sieťach.  V roku 2019 sa oplatí využívať aj Pinterest. Textový obsah už väčšinu ľudí nezaujíma, a preto vizuálne sociálne siete porastú. Viac ako 90% našej komunikácie sa deje vizuálnePrvý dojem je najdôležitejší, a to čo vidíte, si vizuálne dokážete zapamätať omnoho jednoduchšie.

Dúfam, že moje 4 body odporúčaní pre rok 2019 vás zaujali a našu agentúru podporíte aj na Facebooku a Instagrame. 

Zanechať komentár